British Soccer Camps in Cherokee County!!

CCSL is proud to host the Challenger British Soccer Camp yet again!  It is the most popular soccer camp in North America!

Marble: June 23- 27   and   Konehete Park: July 21-25

Challenger Sports FOX SOCCER Commercial and lots of training videos on their YouTube channel!

First Kicks  Ages: 3-4
Monday - Friday
Start Time: 9:00 AM
End Time: 10:00 AM
Price: $79.00 
One hour a day from Monday to Friday inclusive. A unique and creative program that introduces very young players to the basics of the game of soccer, ensuring kids learn how to kick the ball, dribble the ball, stop the ball and play with team mates. All of this development is achieved through fun games and imaginative themes in a positive, energetic and magical environment for the kids.

   

Marble: June 23- 27   and   Konehete Park: July 21-25

Mini Soccer  Ages: 4-5 

Monday - Friday
Start Time: 10:00 AM
End Time: 11:30 AM
Price: $101.00
One and a half hours a day from Monday to Friday inclusive. Young players learn and practice the fundamental skills of the game through a series of fun soccer challenges, skill-building activities and small sided games. Elements covered will include passing the ball, dribbling and controlling the ball, turning with the ball, boundaries of the field, passing to team mates and scoring in the right goal! These key skills will be developed through various themes and use of the imagination to create a high energy and positive environment for each player!

   
Half Day Camp  Ages: 6-13
Monday - Friday
Morning: 9:00 AM - 12:00 PM
Evening:  5:30 PM – 8:30 PM
Price: $120.00
 3 Hours a Day from Monday to Friday inclusive.

This session features Challenger’s 1,000 touches curriculum: Individual Foot Skills, Fakes, Moves & Turns, Freestyle Soccer, Dribbling, Passing, Receiving, Shooting, Heading, Tackling, Defending and the Camp World Cup!

   
High School Players Camp  Ages: 14-18
Monday - Friday
Start Time: 5:30 PM
End Time: 8:30 PM
Price: $120.00
We will choose specialist coaches to work with players at an advanced technical and tactical level. Our 1,000 touch curriculum is taken to the next level as we provide expert instruction on every aspect of the game for the more advanced player. Our coaches will design these sessions to meet the specific needs of any teams that are signed up as one group. Using their vast array of knowledge, our coaches will ensure that every player is individually focused on as well as ensuring development of the whole team unit.
 

Spring 2014 Game Schedule

Under 5

April 26th

9:00 Field 3: Meiners v Kelley

11:00 Field 3: McNabb v Oberg

11:00 Field 2 (round robin): Hall v Pierce (1/2)  Pierce v White (1/2)  Hall v White (1/2)

 

May 1st

5:30 Murphy: Meiners v McNabb (during practice)

 

May 3rd

9:00 Field 3: Meiners v Pierce

11:00 Field 3: Oberg v Kelley

11:00 Field 2: White v Hall

 

May 10th

9:00 Field 3 (round robin): Oberg v Pierce (1/2)  Pierce v Meiners (1/2)  Oberg v Meiners (1/2)

11:00 Field 3: McNabb v White

11:00 Field 2: Hall v Kelley

 

May 17th

9:00 Field 3: White v Meiners

11:00 Field 3: McNabb v Kelley

11:00 Field 2: Hall v Pierce (1/2)  Hall v Oberg (1/2)  Pierce v Oberg (1/2)

 

May 24th

9:00 Field 3: White v Kelley (1/2)  Kelley v Pierce (1/2)  Pierce v White (1/2)

11:00 Field 3: McNabb v Meiners

11:00 Field 2: Hall v Oberg

 

May 31st

9:00 Field 3: Oberg v Kelley (1/2)  Oberg v Pierce (1/2)  Kelley v Pierce (1/2)

11:00 Field 3: McNabb v Pierce

11:00 Field 2: Hall v Meiners

 

under 6

April 26th

9:00 Field 1: Lescalleet v Molton

9:00 Field 2: Blackman 1 v Davy

10:00 Field 1: McNabb v Cable

10:00 Field 2:  Blackman 2 v Swint

11:00 Field 1:Beasley v Brownlee

 

May 3rd

9:00 Field 1: Blackman 2 v Davy

9:00 Field 2: Lescalleet v Cable

10:00 Field 1: Blackman 1 v Molton

10:00 Field 2: McNabb v Brownlee

11:00 Field 1: Swint v Beasley

 

May 10th

9:00 Field 1: Lescalleet v Brownlee

9:00 Field 2: Davy v Swint

10:00 Field 1: Blackman 2 v Molton

10:00 Field 2: McNabb v Beasley

11:00 Field 1: Blackman 1 v Cable

 

May 17th

9:00 Field 1: McNabb v Lescalleet

9:00 Field 2: Beasley v Davy

10:00 Field 1: Blackman 1 v Brownlee

10:00 Field 2: Swint v Molton

11:00 Field 1: Blackman 2 v Cable

 

May 24th

9:00 Field 1: Brownlee v Davy

9:00 Field 2: Lescalleet v Blackman 2

10:00 Field 1: Beasley v Molton

10:00 Field 2: Blackman 1 v McNabb

11:00 Field 1: Swint v Cable

 

May 31st

9:00 Field 1: Lescalleet v Davy

9:00 Field 2: Swint v Brownlee

10:00 Field 1: McNabb v Molton

10:00 Field 2: Blackman 1 v Blackman 2

11:00 Field 1: Beasley v Cable

 

under 8

April 26th

9:00 Field 1: Hall v Welch

9:00 Field 2: Goins v Solinas-Medina

10:30 Field 1: Fleischer v Townsend

10:30 Field 2: West v Davy 1

12:00 Field 1: Davy 2 v Debty

 

May 3rd

9:00 Field 1: Hall v Goins

9:00 Field 2: Townsend v Solinas-Medina

10:30 Field 1: Fleischer v Davy 2

10:30 Field 2: West v Welch

12:00 Field 1: Debty v Davy 1

 

May 10th

9:00 Field 1: Solinas-Medina v Hall

9:00 Field 2: Debty v Welch

10:30 Field 1: Fleischer v Davy 1

10:30 Field 2: Goins v West

12:00 Field 1: Townsend v Davy 2

 

May 17th

9:00 Field 1: Solinas-Medina v West

9:00 Field 2: Fleischer v Welch

10:30 Field 1: Goins v Davy 2

10:30 Field 2: Hall v Debty

12:00 Field 1: Townsend v Davy 1

 

May 24th

9:00 Field 1: Solinas-Medina v Davy 2

9:00 Field 2: Goins v Davy 1

10:30 Field 1: West v Hall

10:30 Field 2: Fleischer v Debty

12:00 Field 1: Welch v Townsend

 

May 31st

9:00 Field 1: Solinas-Medina v Goins

9:00 Field 2: Townsend v Debty

10:30 Field 1: West v Fleischer

10:30 Field 2: Welch v Davy 1

12:00 Field 1: Hall v Davy 2

 

under 10

April 26th

9:00  Fleischer v Drew

10:30  Le v Tant

12:00  Fernandez v Lindsay

 

May 3rd

9:00  Fleischer v Fernandez

10:30  Drew v Le

12:00  Lindsay v Tant

 

May 10th

9:00  Drew v Tant

10:30  Fernandez v Le

12:00  Fleischer v Lindsay

 

May 17th

9:00  Drew v Lindsay

10:30  Le v Fleischer

12:00  Fernandez v Tant

 

May 24th

9:00  Fleischer v Tant

10:30  Drew v Fernandez

12:00  Le v Lindsay

 

May 31st

9:00  Drew v Fleischer

10:30  Tant v Le

12:00  Fernandez v Lindsay

 

under 12

April 26th

9:00  Moore v Richbourg

10:30  Lescalleet v Taylor

12:00  Adamovich v Welch

 

May 3rd

9:00  Lescalleet v Moore

10:30  Taylor v Adamovich

12:00  Richbourg v Welch

 

May 10th

9:00  Moore v Richbourg

10:30  Lescalleet v Taylor

12:00  Welch v Adamovich

 

May 17th

9:00  Lescalleet v Moore

10:30  Taylor v Welch

12:00 Richbourg v Adamovich

 

May 24th

9:00  Lescalleet v Adamovich

10:30  Taylor v Richbourg

12:00  Moore v Welch

 

May 31st

9:00  Lescalleet v Richbourg

10:30  Taylor v Welch

12:00  Moore v Adamovich

 

under 15

April 26th

10:30  Drew v Sonny

1:00  Taylor v Hammon

 

May 3rd

10:30  Hammon v Sonny

1:00  Drew v Taylor

 

May 10th

10:30  Drew v Hammon

1:00  Sonny v Taylor

 

May 17th

10:30  Drew v Sonny

1:00  Hammon v Taylor

 

May 24th

10:30  Hammon v Sonny

1:00  Drew v Taylor

 

May 31st

10:30  Hammon v Drew

1:00  Sonny v Taylor

 

League Code of Conduct and Online Orientation for Coaches

Parents, Players, & Coaches, please take a few moments to read over our league code of conduct, which can be found below.  NCYSA President, Keith Price, recently wrote a letter to all member associations reiterating the importance of sportsmanship in youth soccer.  By abiding by our code, the children are the ones who benefit by our positive behavior in practices and on the sidelines during games.  We also show exemplar behavior to our neighboring and visiting associations.  Coaches, please go over this with your parents sometime before the first game and direct any questions to league officials.

CCSL League Code of Conduct  (required reading)

Parents & Coaches, please vote in the poll below.

Keith Price Sportsmanship Letter (optional reading)

Coaches, I have also added an online orientation training for you in the coaching resources page to view as we get ready to start the season.  This is required for new coaches.  Thank you for your time and commitment!

Spring Clinic at Young Harris College

Dear Parents,

The CCSL Youth Academy and Young Harris College men’s soccer program have teamed up to coordinate a spring clinic for 9-12 year olds on Saturday morning, April 19.  The cost is $10 per player and proceeds will go toward the Make a Wish Foundation.  This is a great chance for our children to visit a college campus and to learn from college players!  Youth players are being invited from WNC and NE Ga.  Please view the following flyer for details:  make a wish_YHC_spring_festival

Coaching Resources

One of the most difficult things for younger players to grasp is corner kick vs. goal kick.  Here are two videos for your kids to watch.  The gentleman explaining speaks a bit slowly, but it’s perfect for the kids!

Goal Kick (please note that in small sided games, we play u8 4 v 4 with no goalie!)

Corner Kick

Coaches and players, we will continue to add coaching resources to the Coach Resources page here on the CCSL blog!

We also have the rules for each age group listed in the page for each age group here on the blog.  Parents and coaches, take a moment to review this with your players!  

U5         U6         U8         U10         U12         U15

Spring 2014 Season

As coaches confirm practice information, I will update the blog.  We were informed of a few players that were inadvertently put into the wrong age group.  Please note that these have been corrected.

CCSL is seeking team sponsors in order to have more funds to improve facilities and purchase new equipment for coaches.  Please consider this opportunity to support our league and players.

Oberg u5

P. Oberg

J. Gregoraniko

A. Hamilton

L. Cotten

J. Pawloski

P. Garrett

I. Derreberry

 

Corie Pierce u5 Invision Stone

navy/white  Tues @ Konehete Park 5:00-6:00

B. Pierce

A. Catuto

C. Hughes

L Munz

I. Smith

A. Cales

C. Meyer

 

Matthew White u5

silver  Mon @ Konehete Park 5:00-6:00

A White

M. Laney

K. White

C. DeJesus

AC Lachance

H. Virtanen

E. Pinkerton

 

Christa Kelley u5 Roger Gibson Clerk of Court

aqua Thursday @ Konehete Park 5:30-6:30

K. Dockery

J. Cook

C. Dockery

A. Beasley

C. Marrero

A. Cochran

H. Roberts

 

Amy Meiners u5

royal blue/ white  Thursday @ Murphy 5:30

E. Meiners

K. Smith

A. Derrebery

B. Cochran

E. Diaz-Menchu

A. Martin

K. Stiles

 

Paula Hall u5

S. Jimenez

J. Hall

L. Ennis

Z. Hosed

A. Dockery

D. Ashe

L. Ashe

 

Becca McNabb u5 Kindermusik with Mrs. Kate

red Thursday @ 5:30

V. McNabb

S. Rogers

C. McNabb

A. McCreary

M. Allison

G. Hall

 

Lawrence McNabb u6  McNabb Properties

forest green Monday @ 5:30

L. McNabb

S. Crubaugh

C. Crubaugh

J. Bui

K. Brady

M. Dockery

 

Tim Lescalleet u6 PSMA Connect

F. Lescalleet

S. Lewis

K. Ochoa

K. Sams

J. Killian

J Durham

 

Israel Blackman two u6 teams

gold/ black Wednesday @ Marble 4:00-5:00

P. Blackman

O. Salinas

J. Holland

S. Orr

G. McNeilly

K. Mashburn

P Brothers

B. Helton

M. Crapse

 

Kiwi Swint u6 Duncan Heating & Air

lime green Monday @ Konehete Park 6:00-7:00

M. Swint

B. Smith

M. Helton

B. Dockery

N. Chadwick

J. Gordon

 

Tom Beasley and Scott Sutton u6  Montgomery Lodge #426

aqua Thursday @ Konehete Park 6:00-7:00

A Beasley

E Sutton

A Bonilla

D Cochran

D Cutshaw

P Johnson

 

Tyler Brownlee u6

N Stalcup

E Dockery

H Hope

C Breazeale

E Gibby

A Gilbert

L Holland

 

Jason Hall u8   Nantahala Talc & Limestone

J. Hall

Z. Williams

H. White

M. Haines

G. Burch

E. Trigueros

I. Desjardins

D. Hinton

 

Chuck West u8  Rick’s RV

Friday @ Marble 4:30-5:30

S. Forbes

B. McMillan

H West

T West

N. Sams

B. Helton

Z. Prescott

T. Reed

 

Will Debty u8  

white  Monday @ Konehete Park 5:00-6:00

C. Johnson

A. Johnson

G. Chastain

C. Twiggs

A. Margadona

C. Smith

A. Adams

S. Karageanes

 

Tammy Fleischer u8  Eric Sneed King Ford

kelly/white Friday @ Marble 4:30-5:30

A Fleischer

C. Geer

M. Gilbert

M. Munz

E. Smith

G. Sneed

C. Phillips

E. Ledford

 

Mark Townsend u8  Comfort Keepers

purple

Z Townsend

B. Luther

E Gebel

A Derreberry

J. Evans

O Ochoa

E. McKinney

C. Smith

 

Todd Goins u8  Chunky Gal Stables

royal/ white

E Goins

N Johnson

C Fuller

E Joseph

D. Roberts

C Narkawicz

S Wilson

C Hill

 

Jose Solis – Rafael Medina u8  Monte Alban in Andrews

aqua Thursday @ Marble 5:00-6:00

A Medina

T Dockery

J Hernandez

J Jimenez

M Marrero

A Cochran

R Cochran

A Bristol

 

Todd Fernandez u10

red/white

C. McKnight

B Totherow

M. Samten

F. Burgess

N. Howe

B. Rogers

T. Shearouse

S. Sudderth

G. Baerreis

 

Long Le u10

black  Thursday & Friday @ Konehete Park 5:00-6:00

N. Le

B. McNabb

T. Mickens

C. Albright

W. Simmons

M. Simmons

J. Johnson

T. Owen

B. Miles

E. Munz

 

John Fleischer u10  Wells & West

royal/ white  Monday & Friday @ Marble 5:15-6:15

A Fleischer

X. Allman

C. Cote

W. Sumpter

M. Grove

B. Eller

MK West

J Henry

A. Hall

C. Grooms

 

Eric Drew u10  Appalachian Community Services

C. Drew

W Rayburn

K. Williams

A. Crisp

M. Ramirez

D. Holloway

S. Ochoa

A. Cartageua

 

Alicia Adamovich u12

columbia blue/ navy

H. Harris



K. Smith


J. Alexander


A. Zaleski


C. Shearouse


B. Dickey

H. Chastain


D. Samten


 

Shane Moore u12  MOOG

red/ white  Monday & Thursday @ 6:00-7:00

A Moore

M. Samten


A Steele

K. Parker


C Parker

A. Jones


W. Slucher

M. Wheaton

 

Jeff Taylor u12

A. Taylor


B. Taylor


S. Bolyard

M. Leistra


G. Goins


K. Lewis


J. Lewis


 

J. Lescalleet
  PSMA Connect

A Bobo

Tim Lescalleet u12

M. Jimenez


J. Martinez


D. Soto


D. Soto


R. Medina


B. Velasquez


L. Ramirez


A. Cartagena


C. Rich


A. Parker

 

Jeff Taylor u15  MOOG

A. Reeves


Z. Beaster


F. Garcia


A. Garcia


J. Ponce


D. Soto


N. Lescalleet


J. Aguilar-Castro


S. Lipes


M. Taylor


K. Diaz-Menchu


J. Morales


B. Garcia


A. Davis


A Goins


C. Goins

 

Eric Drew u15

M. Alesch


T. Lachance


K. Laney


T. Ross


K. Wheaton


J. Alexander


R. Alexander

A. Rogers



R. Watts


G. Harris


C. Kelley


T. Cook


E. Lanphere



A. Hall

E. Rogers

E. Hamiliton

Spring Season

Upon trying to get the last of the coaches confirmed, we realized that the online registrations had some incorrect information.  To say that adjusting all of this has been frustrating would be an understatement!

Between the weather postponing the registration and the growing pains of an amazing turnout for this season, our Board appreciates your patience!!  Please know that, while we are a board of volunteers who loves to accommodate and nurture our players and families, we also rely on volunteers.

We realize many parents may not have a soccer background, but we have amazing resources and coordinators who can help to make it a productive season for our players.  Finding coaches has been a huge delay in finalizing teams this year!

Another issue we have had this year is incorrect information on registration forms.  Birthdate MUST be accurate!  We realize people want to just fill out the form and be finished, but rearranging teams is a time intensive and frustrating process for our volunteers.  Carpool or sibling requests are honored IF they are on the registration form.  Again, this is difficult to adjust teams and leads to frustration for players and families who end up being switched from a team as a result.  Please provide as much information in the comment/carpool section as possible.  This is a huge help in assigning teams!

Rosters will be posted this evening and you will be hearing from coaches so all teams can begin practicing next week.  Our first scheduled game for Spring is the first Saturday after Spring Break.  Mark your calendars for April 26th.  A full schedule will be delivered in sufficient time to plan your weekends.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 184 other followers